black book on gray wooden table

História Gréckokatolíckej farnosti Košice-Sever

Krátka, no dynamická história našej farnosti

Gréckokatolícka farnosť Košice-Sever má relatívne krátku, no veľmi dynamickú históriu, ktorá je spätá s rozvojom života Gréckokatolíckej cirkvi v Košiciach a širšom regióne východného Slovenska. Aj keď východný obrad je na území Košíc prítomný už po stáročia, samotná farnosť Košice-Sever vznikla až v roku 2020, kedy došlo k reorganizácii gréckokatolíckych farností v meste a jeho okolí.

Logo Gréckokatolíckej farnosti Košice-Sever
Logo Gréckokatolíckej farnosti Košice-Sever

Dynamická cesta našej farnosti od jej založenia po dnešok

Historická fotografia hlavného chrámu Gréckokatolíckej farnosti Košice-Sever
Historická fotografia hlavného chrámu Gréckokatolíckej farnosti Košice-Sever

Počiatky a život gréckokatolíckeho
spoločenstva v Košiciach

Gréckokatolíci majú v Košiciach dlhú a bohatú históriu. Na konci 18. storočia boli Košice významným centrom gréckokatolíckeho študentstva, pričom mnoho študentov pochádzalo nielen zo Slovenska, ale aj z oblasti Podkarpatskej Rusi, dnešného Poľska a z rôznych kňazských rodín. Mesto bolo aj významným centrom gréckokatolíckej tlače, čo dokazujú diela, ktoré sa tu vydávali, napríklad „Brevis notitia fundationis Teodori Koriathovits“ od gréckokatolíckeho baziliánskeho mnícha Juraja J. Baziloviča OSBM.

V Košiciach bol v roku 1787 zriadený vikariát Mukačevského gréckokatolíckeho biskupstva, ktorý sa stal základom dnešného Prešovského gréckokatolíckeho arcibiskupstva. Je zaujímavé, že v minulosti bolo mesto Košice filiálkou farnosti Zdoba, čo bolo bežné aj pre iné mesta, ktoré sa postupne stávali centrami gréckokatolíckych komunít.

V roku 1852 bola v Košiciach zriadená samostatná farnosť. Gréckokatolíci sa na bohoslužbách stretávali v rôznych košických chrámoch, až pokým si v roku 1882 nezačali stavať vlastný chrám na Moyzesovej ulici. V roku 1950 bola Gréckokatolícka cirkev štátnou mocou zlikvidovaná a v rokoch 1950 – 1968 bol chrám v užívaní Pravoslávnej cirkvi.

Obnova po roku 1989 a vznik farnosti Košice-Sever

Po roku 1989, počas procesu transformácie spoločnosti a náboženského života v bývalom Česko-Slovensku, došlo k veľkej obnove dovtedy jedinej gréckokatolíckej farnosti v meste Košice a postupne sa začali slúžiť sväté liturgie v rôznych častiach Košíc a okolí. Košice sa stali najväčším centrom gréckokatolíckej komunity v krajine, a tak aj vzniklo niekoľko nových farností, ktoré pokrývali sídliská a obce v širšom okolí.

Historická fotografia gréckokatolíckej knihy
Historická fotografia gréckokatolíckej knihy

Vznik farnosti Košice-Sever

Dňa 29. júna 2020, dekrétom apoštolského administrátora Košickej eparchie, vladyku Cyrila Vasiľa SJ, bola zriadená farnosť Košice-Sever s účinnosťou od 1. júla 2020. Tento krok bol súčasťou širšej reorganizácie farností v Košiciach, ktorých počet sa zvýšil na sedem, čím sa Košice stali skutočným centrom Gréckokatolíckej cirkvi v Strednej Európe.

Farnosť Košice-Sever s filiálkami pokrýva rozsiahle územie: Mestská časť Košice – Sever (hranice územia vymedzené ulicami: Atletická, Bežecká, Cesta pod Hradovou, Cyklistická, Čermeľská cesta, Čermeľské prielohy, Čermeľské údolie, Červený breh, Dobšinského, Ďumbierska, Gerlachovská, Gogoľova, Havlíčkova, Hlinkova, Horolezecká, Hrbová, Huncovská, Hurbanova, Chrastie, Jahodná, Jahodová, Jazdecká, Jedľová, Junácka, Kavečianska cesta, Komenského (od križovatky s Hlinkovou), Končistá, Kostolianska cesta, Lesná, Letecká, Lomnická, Májová, Malinová, Mánesova, Mengusovská, Na stráni, Námestie nádeje, Národná trieda (od križovatky s Hlinkovou), Park Anička, Park mládeže, Pod kaštieľom, Pod šiancom, Pod vlekom, Polianska, Potočná, Slavkovská, Slovenského, Solisková, Suchodolinská, Športová, Štrbská, Tŕňová, Turistická, Urbánkova, Vihorlatská, Višňová, Vnútorný červený breh, Vodárenská, Vonkajší červený breh, Za štadiónom, Záhradná, Zoborská, Žľaby), Mestská časť Košice – Kavečany a obce Košická Belá, Košické Hámre, Kysak, Malá Lodina, Obišovce, Opátka, Rolová Huta - Ružín, časť obce Malá Lodina, Sokoľ, Trebejov, Veľká Lodina, Beniakovce, Družstevná pri Hornáde, Budimír.

Za prvého farára novej farnosti bol ustanovený o. Martin Mati, ktorý mal na starosti pastoráciu a rozvoj gréckokatolíckej komunity v tejto oblasti. V apríli roku 2023 bol za administrátora tejto novovzniknutej farnosti vymenovaný o. Tomáš Miňo.

Fotografia z vysviacky Gréckokatolíckeho kostola na Podhradovej
Fotografia z vysviacky Gréckokatolíckeho kostola na Podhradovej

Významné udalosti a vznik
Komunitno-pastoračného centra

V nasledujúcich rokoch farnosť Košice-Sever pokračovala v rozvoji a posilňovaní svojej prítomnosti v regióne. Dôležitým krokom bolo zriadenie Komunitno-pastoračného centra na sídlisku Podhradová, ktoré slúži nielen ako duchovný priestor, ale aj ako centrum pre komunitné a sociálne aktivity. Tento projekt sa začal realizovať v roku 2022, keď farnosť získala do dlhodobého nájmu bývalú výmenníkovú stanicu na sídlisku Podhradová, ktorá bola v dlhé roky nevyužívaná. Rekonštrukcia trvala takmer dva roky, od februára 2023 do novembra 2024, a v novembri 2024 bolo otvorené a posvätené Komunitno-pastoračné centrum, ktorého súčasťou sa stal aj nový Chrám sv. Kristovho Vzkriesenia, ktorý bol určený arcibiskupom Cyrilom Vasiľom SJ za farský chrám farnosti Košice-Sever.

Posvätenie tohto chrámu a otvorenie komunitného centra sa uskutočnilo za účasti vladyku Cyrila Vasiľa SJ, arcibiskupa – košického eparchiálneho biskupa, ktorý tiež slávnostne vysvätil nový prestol a chrám. Arcibiskup počas homílie zdôraznil význam tejto slávnosti, ktorá sa konala 17. novembra – v deň, ktorý symbolizuje boj za slobodu, ale v kontexte tohto dňa aj slobodu, ktorú prináša Kristus.

Duchovný a komunitný život dnes

Komunitno-pastoračné centrum na Podhradovej dnes slúži nielen na slávenie pravidelných svätých liturgií, ale aj na rôzne komunitné aktivity. Okrem sídliska Podhradová sa sväté liturgie slúžia aj v obciach Budimír a Družstevná pri Hornáde, čím sa farnosť Košice-Sever stáva dôležitým duchovným centrom pre širokú oblasť severovýchodne od Košíc.

Fotografia z vysviacky Gréckokatolíckeho kostola na Podhradovej
Fotografia z vysviacky Gréckokatolíckeho kostola na Podhradovej
Fotografia všetkých kňazov prítomných na vysviacke Gréckokatolíckeho kostola na Podhradovej
Fotografia všetkých kňazov prítomných na vysviacke Gréckokatolíckeho kostola na Podhradovej

Záver

Farnosť Košice-Sever je príkladom dynamického rozvoja gréckokatolíckej komunity v Košiciach, ktorá sa prispôsobuje potrebám rastúceho mestského a vidieckeho spoločenstva. Zriadenie tejto farnosti v roku 2020 a následná výstavba Komunitno-pastoračného centra na sídlisku Podhradová sú významnými krokmi, ktoré posilňujú duchovný a komunitný život v tejto časti Košíc. Farnosť sa tak aj v súčasnosti stáva miestom, kde veriaci nachádzajú duchovné zázemie, podporu a príležitosť na osobný rast vo viere.

Farnosť Košice-Sever je miestom, kde sa stretáva história, duchovno a komunita. Sme vďační za všetkých, ktorí sa podieľajú na jej rozvoji.